Det här slottet är byggt 1910 av någon vid namn Vincenzo Richieri, beläget på Isola di Loreto i Lago d’Iseo i norra Italien. Tyvärr är slottet privat, och dessutom svårt att hitta särskilt mycket information om. Jag rekommenderar verkligen en bildgoogling!
Vem bor där? Vad har den personen (jag vill gärna tro att det är en ensam person!) för slags tillvaro? Ordnas det fantastiska fester? Med ljus som speglar sig i vattnet och toner av jazz som svävar över vattenytan in mot land? Det är så fantasieggande! Och visst ser det Arnold Böcklinskt ut? Någon gång vill jag åka på en semester till enbart böcklinska platser.
Fantastiskt vackert!
Just det där slottet har jag inte varit på men det som ligger på en ö i grannsjön – Isola del Garda. Där bodde en fattig (nåja) prinsessa.
Påminner en del om Arnold Böcklins ”Dödens ö”, inte sant? Men ljusare, förstås.